14.8.2019
Kategorie: články, RÁJ NEHTŮ

Proč si koušeme nehty a jak s tím přestat?

Věděly jste, že kolem poloviny všech dětí a teenagerů si kouše nehty a často z toho ani nevyrostou? Pokud si v dospělosti koušete nehty, tak se s vámi možná tento zlozvyk vleče právě už od puberty. Není na čase s tím přestat?

Může to být chyba rodičů? Vědci si nejsou jisti, zda je kousání nehtů věcí genetiky. Je ale velice pravděpodobné, že pokud si koušete nehty, tak to bude vaše dítě dělat také. Studie ukazují, že se to stane i když s tím rodiče přestanou dříve, než se jim dítě narodí.

Někdy může být kousání nehtů známkou emočního nebo duševního stresu. Kousání nehtů se často objevuje u lidí, kteří jsou nervózní, úzkostní nebo se cítí na dně. Je to způsob, jak se s těmito pocity vyrovnat.

Přistihnout se v kousání můžete také ve chvílích nudy, hladu či nejistoty. Většinou to děláte zcela automaticky – ani vlastně nevíte, že to děláte.

Proč přestat?

Kousání nehtů obvykle nezpůsobí trvalé poškození nehtů, ale určitě má svoje nevýhody:

  • Časem se může stát, že vaše nehty začnou růst tak nějak divně – pokud si poškodíte tkáň kolem nehtů.
  • Pozor si dejte také na váš úsměv. Při kousání nehtů si můžete poškodit zuby či si časem způsobit problémy s čelistí.
  • Můžete onemocnět – ruce jsou rájem pro bakterie a nehty jsou jejich dokonalým úkrytem. To, že si strkáte prsty do úst několikrát denně zvyšuje vaše šance onemocnět. Pokud si kousáním navíc poškodíte kůžičku kolem nehtů, tak se můžou bakterie dostat také do rány.

Stop!

Pravděpodobně s tím nepřestanete přes noc, ale s trochou snahy se tohoto ošklivého zlozvyku zbavíte.

Zkuste tyto tipy:

  • Ostříhejte nehty co nejvíce na krátko – kousání nebude tak uspokojivé jako u dlouhých nehtů.
  • Lak proti kousání nehtů – lak je hořký a jeho chuť by vás měla od kousání odradit!
  • Zajděte si na manikúru – nechte si udělat nádherné nehty, kousat do nich vám bude zkrátka líto (nemluvě o tom, že to budou vyhozené peníze) To přece nechcete, že?
  • Gelové, akrylové nehty – tenhle nehet rozhodně neukousnete.
  • Rukavice – kam se nedostanete, to zkrátka nemůžete kousat – stejný efekt mohou mít náplasti.
  • Zjistěte příčinu kousání – všímejte si co zrovna děláte či cítíte když si nehty koušete. Jakmile zjistíte, co vás nutí si nehty kousat, tím jednodušeji se tohoto zlozvyku zbavíte.

Pokud je pro váš těžké přestat najednou, tak zkuste pracovat krok za krokem. Zakažte si nejdříve kousat jeden z nehtů, potom celou jednu ruku…až postupně přestanete kompletně.

A co vy? Trápí vás tento zlozvyk a jak se ho zbavujete?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *